Mening: Ulver uten landegrenser

Ulv. Matt Cardy/Getty Images
2. februar 2025
AD

Ulven har ikke noe statsborgerskap, og de som lever i vårt nabolag, bor i Norge, Sverige, Finland og Russland. Hvis vi samarbeider mellom nabolandene, er det store muligheter for å finne en balanse mellom mennesker, natur og ulvebestanden, skriver Gunnar Storm fra Gävle.

Ulvespørsmålet blir stadig mer aktuelt. Forskere mener at Sverige og Norge bør samarbeide med Finland og Russland for å skape en levedyktig bestand. Skandinaviske ulver stammer opprinnelig fra Finland og Russland, ifølge forskning fra Uppsala universitet. For at den skandinaviske bestanden skal opprettholde det genetiske mangfoldet, må et fruktbart individ fra den finsk-russiske bestanden overføres til den skandinaviske bestanden hvert femte år.

I løpet av de siste to årene er det registrert flere ulver i Finnmark enn i de foregående 39 årene.

Ifølge forsker Michael Möller Hansen er det viktigste at det er en kontinuerlig genstrøm fra Russland. «Hvis man ikke kan løse det med naturlig innvandring, må man løse det på en annen måte», skriver han. Utvekslingen av informasjon mellom Norge, Sverige, Finland og Russland er en viktig del av rovdyr-overvåkingen i grenseområdene.


Les mer

Den usynlige faren (Del 3) Kunstige versus naturlige EMF-er: Hvorfor Wi-Fi, Bluetooth og mobiltelefoner skader cellene

Foto: vovan, This Lama/Shutterstock

Origami-kunstner skaper oppsiktsvekkende middelaldersk ridder med sverd og skjold av ett enkelt stykke papir

Foto: Med tillatelse av Juho Könkkölä


Nord-Europa er et felles ulveområde der landene i fellesskap skal forvalte en ulvebestand. Samlet sett anslår forskerne at det finnes mindre enn 1000 ulver i området som forskerne mener bør inneholde en felles nord-europeisk ulvebestand på minst 3000 ulver.

De siste to årene er det registrert flere ulver i Finnmark enn i de foregående 39 årene. Økningen skyldes trolig en betydelig vekst i ulvebestanden på russisk side av grensen. I Finland er det registrert betydelig flere ulver i reindriftsområder, ifølge Rovdata.

Tidligere har det vært et tett samarbeid med Russland. I det siste har alt slikt samarbeid blitt avbrutt, og det har fått farlige konsekvenser.

Ulven påvirker hverdagen vår. Den kommer så nær bebyggelse at skoler tvinges til å avlyse utendørsaktiviteter. Ulvebestanden må holdes på et nivå der den ikke truer menneskers mulighet til å bo og arbeide. Vi må beskytte vår unike natur. Dette er mulig gjennom et ulvesamarbeid mellom landene, der ulven lever.

Ulven har ikke noe statsborgerskap og ingen politiske meninger. Den lever i områder som tilhører Norge, Sverige, Finland og Russland. Gjennom et samarbeid mellom nabolandene kan mennesker både ta vare på naturen og ulvebestandene og sørge for at ulven ikke utgjør en fare for oss i hverdagen.

Dette er en meningsytring. Meningene er skribentens egne.

Ad i artikkel – AdSense
AD