I løpet av det siste året har mange i Norge fått hjelp mot æresrelatert vold, samt fått hjelp i forhold til bekymring om barneekteskap, skriver Aftenposten.
Kompetanseteamet jobber mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vold. De bisto i 2024 i totalt 1.402 saker, inkludert tvangsekteskap, kjønnslemlestelse og ufrivillig utvandring, ifølge avisen.
- Det viser at dette er et stort samfunnsproblem. Det gir likevel også en form for håp ved at når tjenestene og tilbudene blir mer kjent, så er det flere som bruker dem, sier arbeids- og inkluderingsminister, Tonje Brenna (AP) til Aftenposten.
I fjor ble det rapportert om elleve bekymringsmeldinger om barneekteskap.
- Foreldre og familiene som utsetter barna sine for dette, er ansvarlige for at det skjer, sier ministeren til avisen.
Les mer
Hvordan Shen Yun ble etablert for å avsløre forfølgelsen i Kina og gjenopplive tradisjonell kultur
Det stressede, moderne mennesket søker glede mer enn noensinne
75 prosent av de totale sakene i fjor gjaldt jenter eller kvinner.
I over 25 år har ulike regjeringer i Norge iverksatt tiltak for å forebygge æresrelatert vold.
Brenna innrømmer at det ikke er gjort nok for å ta tak i problemet. Hun mener at Norge «trenger flere "nabokjerringer", flere mangfoldsrådgivere og flere personer som foreldre og barn kan henvende seg til».